Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie

System wsparcia przez całe życie

Dofinansowano ze środków państwowego funduszu celowego
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

„Dorosły – samodzielny – niezależny. Kompleksowe wsparcie osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną mieszkańców Mieszkania Chronionego”

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie realizuje projekt współfinansowany ze środków PFRON. 

Kierunek pomocy 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych. Typ projektu 3: Prowadzenie rehabilitacji w placówce (rehabilitacja ciągła).

Zadanie polegać będzie na stworzeniu dla 20 ONI warunków samodzielnego życia w Mieszkaniu Chronionym zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami psychofizycznymi przy wsparciu asystentów. AON jest dla osób korzystających z tej formy wsparcia niezbędny w pokonywaniu ograniczeń związanych z niepełnosprawnością. 

Projekt ma na celu:

1) kompleksowe wsparcie osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną przez Asystenta Osoby Niepełnosprawnej (AON) w Mieszkaniu Chronionym (MCH) prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie (PSONI Koło w Szczecinie). Rolą AON będzie nauka, zwiększenie, nabycie, oraz podtrzymanie umiejętności samodzielnego funkcjonowania mieszkańców MCH w różnych rolach i kręgach społecznych umożliwiających niezależne życie poza rodziną,

2) kształtowanie, trenowanie, utrwalanie, wzmacnianie umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w rolach: osoby samodzielnie prowadzącej gospodarstwo domowe, współmieszkańca, konsumenta, w kontekście kręgów społecznych(wspólnota mieszkaniowa, sąsiedzi, koledzy, społeczność lokalna), jak również w kontekście ról społecznych, które Osoby powinny podejmować z racji swojego wieku oraz przysługujących im praw. 

Termin realizacji projektu

Projekt realizowany jest w okresie od 2024-04-01 do dnia 2027-03-31.

Projekt przewiduje następujące formy wsparcia:

  • Stworzenie / Modyfikacja / Ewaluacja / Ocena Indywidualnego Planu Działania. 
  • Trening prowadzenie gospodarstwa domowego. 
  • Trening umiejętności samoobsługi w czynnościach życia codziennego oraz dbania o zdrowie i bezpieczeństwo. 
  • Zapewnienie bezpieczeństwa beneficjentom ostatecznym zadania w godzinach nocnych. 
  • Rekrutacja beneficjentów do projektu/rekrutacja uzupełniająca 
  • Działania związane z prowadzeniem dokumentacji, ewaluacją projektu, rozliczeniem okresu finansowania.

Wartość dofinansowania: 2 107 740,00 zł.

Całkowity koszt zadania: 2 141 940,00 zł.

Data podpisania umowy: czerwiec 2024