Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie

System wsparcia przez całe życie

Dofinansowano ze środków państwowego funduszu celowego
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

„Alicja w krainie czarów”

Projekt ma na celu prezentację talentów aktorskich oraz muzycznych osób z niepełnosprawnością intelektualną w integracji z dorobkiem, talentami aktorskimi i muzycznymi zawodowych aktorów i muzyków.

Przedstawienie inspirowane opowiadaniem „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla piosenkami do tekstów Jeremiego Przybory zaczerpniętych z książki „Walt Disney,s Alicja w Krainie Czarów – opowiada Jeremi Przybora” (wydawnictwo Egmont; 1996).

Przedstawienie jest utrzymane w konwencji surrealistycznej baśni. Pokazuje istnienie  równoległych światów. Jeden, tzw. świat rzeczywisty i drugi, świat snu i wyobraźni. Na scenie oba te światy są równie rzeczywiste i istnieją na równych prawach. Główna bohaterka Alicja, przechodząc z jednej rzeczywistości do drugiej uczy się tolerancji dla rzeczy, zjawisk i zachowań, które w „świecie realnym” wydają się niedorzeczne, dziwne, niezrozumiałe. Im dłużej przebywa w swoim baśniowym śnie tym bardziej świat ten postrzega jako zwyczajny. W królestwie Królowej Kier panują w gruncie rzeczy podobne prawa jak w świecie rzeczywistym. Są postaci pozytywne i negatywne, sympatyczne i niesympatyczne, zabawne i straszne, a każda z nich jest odrębną, pełnoprawną osobowością funkcjonującą w baśniowej grupie społecznej.

We wrześniu 2024 w Teatrze Polskim odbędzie się premiera przedstawienia „Alicja w krainie czarów”. W okresie wrzesień 2024 – grudzień 2024 Wnioskodawca zaplanował 3 spektakle w Teatrze Polskim z udziałem publiczności.

Projekt realizowany w okresie od kwietnia 2024 r. do dnia grudnia 2024 r.

Wartość dofinansowania: 199 830,00 zł

Całkowity koszt zadania: 249 830,00 zł.

Data podpisania umowy: kwiecień 2023