Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie

System wsparcia przez całe życie

Dofinansowano ze środków państwowego funduszu celowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

„Świadczenie usług wspierających mających na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami”

Realizacja zadania będzie polegała na zapewnieniu usług asystenta osobistego dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z orzeczoną niepełnosprawnością, zamieszkałych na terenie Powiatu m. Szczecin oraz Powiatu Polickiego. Usługi asystenckie świadczone będą na rzecz i pod kierownictwem osoby z niepełnosprawnościami i przy aktywnym udziale bezpośredniego beneficjenta. Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością i polegać będą z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności i polegać będą na udzielaniu bezpośredniej pomocy podczas: wykonywania czynności dnia codziennego, wyjściach, powrocie lub dojazdach w wybrane miejsce, załatwianiu spraw urzędowych, korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa), zaprowadzaniu i odbieraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej. Plan i zakres oraz liczba godzin wsparcia asystenta osobistego wynikać będzie z diagnozy potrzeb ujętych w Indywidualnym Planie Działania.

Rekrutacja przeprowadzana będzie w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania.

Usługi asystencji polegały będą na wsparciu 44 osób z niepełnosprawnością w stopniach:

  • 20 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze sprzężeniem, 
  • 15 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • 9 dzieci od ukończenia 2 r.ż. posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami określonymi w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności.

Zakres usług asystencji obejmował będzie:

  • wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej
  • realizowane poprzez czynności: czynności asystowania podczas kąpieli, mycia się, asystencji w doborze odpowiedniego ubioru do czynników pogodowych lub okoliczności;
  • wsparcie uczestnika programu w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie
  • realizowane poprzez czynności : asystencji w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  • asystowanie podczas zakupów artykułów spożywczych, higienicznych, odzieżowych, asystowanie w wypełnianiu roli syna/córki, kolegi / koleżanki, asystowanie podczas czynności dnia codziennego, asystowanie podczas sprzątania miejsca zamieszkania;
  • wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania – realizowane poprzez: asystowanie podczas przejazdów komunikacją miejską ( tramwaj, autobus), asystowanie podczas przejazdu środkami Sekcji Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych, asystowanie podczas przejazdów taksówkami, asystowaniu podczas spacerów;
  • wsparciu uczestnika programu w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem – realizowane poprzez: asystowanie podczas podejmowaniu decyzji, asystowanie podczas aktywnego udziału uczestnika w wydarzeniach kulturalnych ( Teatr, Kino, Muzeum, Koncerty), asystowanie podczas odwiedzin znajomych.

Wszystkie działania prowadzone przez Asystenta będą prowadzone zgodnie z diagnozą potrzeb ujętych w Indywidualnym Planie Działania.

Asystentem świadczącym usługi nie będzie członek rodziny, opiekun prawny lub osoba faktycznie zamieszkująca z beneficjentem zadania.

Termin realizacji: 01.06.2025 – 30.11.2025

Data podpisania umowy o dofinansowanie: 26.06.2025

Dofinansowanie: 334 800,00 zł.


Całkowita wartość: 337 240,00 zł.

Opublikowano: 16 lipca 2025 | Ostatnia modyfikacja: 16 lipca 2025